Mindig is érdekelt, hogy melyik kamera traffipax és melyik csak forgalom figyelő kamera?! Mi az a sárga autó kamerával a tetején? Mostantól tisztában leszel ezekkel!
Tisztába tesszük, hogy az utakon található egyes kamerák mire is szolgálnak!
Frissítés 2024-07-07: Itt vannak az új fix traffipaxok Budapesten
1. Fix telepítésű sebességellenőrző kamerák
Minden fix traffipax, azaz sebességmérő kamera előtt megtalálható ez a tábla:
Tehát ezek a kamerák a már korábban, autópályákra telepített (egyik vagy másik oldalt mérő – amerre éppen fordítva van) traffipaxok is lehetnek, mint pl. az M1-es autópályán a tatai szakaszon lévő fix trafi:
De ilyenek a legújabb, VÉDA rendszer kamerái. Ezek lehetnek akasztófa-szerűen az úttest fölé belógó kamerák, vagy a teljes úttest felett elhelyezkedő kamerák. Ezek minden sávot figyelnek és ellenőrzik a:
- gyorshajtást,
- a busz sávban haladást,
- biztonsági öv használatot,
- záróvonal átlépést,
- piros lámpán történő áthajtást,
- vasúti átkelőnél a szabálytalan áthajtást, stb.
Ilyen kamera például az M5-ös bevezetőjénél elhelyezett fix traffipax:
2. Matrica ellenőrző kamera és forgalomfigyelő kamrea
Itt van HU-GO, ami nem a kedves, idős bácsi a szomszédból, hanem az Elektronikus Útdíjszedési Rendszer, mely a személyautók, buszok, tehergépjárművek, stb. útdíjhasználatát hivatott ellenőrizni:
Magyarországon több útdíjköteles útszakasz található. Ezek ellenőrzését végzik ezek a kamerák és autók. Ilyen autót sokszor láthatunk főutak mellett, vagy akár a budai alsó rakparton is az A38-as hajó után kifele:
De azok a kamerák is matrica, útdíj használatot vizsgálnak, valamint forgalmat figyelnek, melyek előtt nincs a korábban mutatott „Közúti ellenőrzés, traffic control” tábla. Ilyen az enesei elkerülőnél lévő kamera is:
3. Térfigyelő és kereszteződést figyelő kamerák kamerák
Az utóbbi időben nagyon sok térfigyelő kamera jelent meg, főleg Budapesten belül. Azonban számos ilyen kamera van a főutak, autópályák mentén is:
Több olyan kamera is van a fővárosban, ami gyorshajtást ugyan nem mér, de egy szabálytalan kanyarodást már igen. Érdemes tehát ezeket a szabályokat betartani, mert soha nem tudjuk, hogy hol futunk bele egy olyan kamerába, mely rögzíti a szabálytalankodásunkat.
Hasznosnak találtad? Kérlek oszd meg másokkal is!
Budapesti napi traffipax infó ITT érhető el!
Fotók: origo, index, wikipedia